Opublikowany przez: Kasia P. 2018-06-04 14:12:41
Autor zdjęcia/źródło: Od ilu lat dziecko może zostać samo w domu @ Zaprojektowane przez Freepik
Po tym jak we Francji uratowano 4-latka, który wspinał się po balkonie na czwartym piętrze rozgorzała wśród rodziców gorąca dyskusja od ilu lat dziecko może zostać samo w domu? Dla jednych odpowiedź na to pytanie jest oczywista, dla innych bardziej złożona. Na szczęście historia 4-latka, którego tato wyszedł tylko na kilka minut po zakupy do osiedlowego sklepu skończyła się szczęśliwie, ale przypomniała nam jak ważna jest odpowiednia opieka nad dzieckiem. Zbliżają się wakacje, dlatego warto dobrze zaplanować ten czas.
Prawo polskie jak dotąd nie zajmowało się kwestią tego od ilu lat dziecko może zostać samo w domu. Wiemy jednak wszyscy, że rodzic odpowiada za bezpieczeństwo swojego dziecka aż do jego pełnoletności. Sąd może stwierdzić np. porzucenie małoletniego w wyniku czego rodzic może nawet utracić prawa do opieki nad dzieckiem, a nawet grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat. Dziecko, które nie ukończyło jeszcze 7 lat nie powinno samo bawić się na podwórku, czy przebywać bez opieki na drodze publicznej. Zgodnie z kodeksem wykroczeń (art. 82 p. 2) pozostawienie dziecka w wieku poniżej 7 lat na drodze publicznej podlega karze grzywny i nagany. Bez względu jednak na prawne rozwiązania jako rodzice powinniśmy kierować się wyobraźnią i naturalną troską o zdrowie i życie naszych dzieci.
Są eksperci, którzy twierdzą, że nie można zostawić dziecka samego w domu, jeśli nie ukończyło 10 lat. Są inni, którzy przesuwają wiekową granicę do 13 lat. Do tej kwestii na pewno trzeba podejść ze zdrowym rozsądkiem. Każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecka i wie na ile jest zaradne i będzie potrafiło samo poradzić sobie w domu. Kiedy nie mamy innego wyjścia, ponieważ świetlice są przepełnione, a babcia nie jest skłonna do pomocy lub mieszka daleko, warto chociażby zapytać sąsiadkę, czy nie mogłaby odwiedzać dziecka co jakiś czas.
Zostawiając dziecko samo w domu musimy zastanowić się nad paroma kwestiami. Nie chodzi tutaj o nadopiekuńczość, ale o pewną wrażliwość na tą nową dla dziecka sytuację. Zatem o czym należy pamiętać?
- Jeśli dziecko płacze i nie chce zostać samo w domu, nie można go do tego zmuszać. To podstawowa i najważniejsza zasada. Nie zostawiamy samego dziecka w domu, jeśli się bardzo boi i czuje, że nie poradzi sobie same.
- Zawsze należy dziecku wyjaśniać i rozmawiać z nim o tym co może, a czego nie może robić w domu. W dobie social mediów warto przypomnieć o tym by dziecko nie chwaliło się nigdzie, że przebywa właśnie w pustym domu bez opieki.
- Postawą jest także przeczulenie dziecka, by nikomu, absolutnie nikomu nie otwierało drzwi.
- Dziecko powinno mieć telefon do Ciebie, by mogło zadzwonić w jakiejkolwiek sytuacji trudnej lub po prostu bez powodu, jeśli będzie miało potrzebę z Tobą porozmawiać. Ty także dzwoń regularnie do dziecka.
- Dziecko powinno wiedzieć gdzie jesteś i o której dokładnie wrócisz oraz do kogo najszybciej może się zwrócić o pomoc w nagłej sytuacji, np. do sąsiadki.
- Bardzo ważne jest także to by uzgodnić z dzieckiem plan dnia, dzięki czemu lepiej odnajdzie się w samotności. Ułóżcie taki plan różnych aktywności od rysowania po oglądanie bajki itd.
- Zostaw dziecku przygotowane jedzenie, przekąski i napoje.
- Warto także przygotować odpowiednio dom, np. pochować leki, zapalniczki, czy inne rzeczy po których sięgnięcie może powodować zagrożenie.
- Pierwszy samodzielny pobyt dziecka w domu powinien być krótki. Z czasem może wydłużać ten czas, ale nie rzucaj od razu dziecka na głęboką wodę.
Znalezienie odpowiedzi na pytanie od ilu lat dziecko może zostać samo w domu zawsze jest trudne gdy zadajemy sobie je po raz pierwszy. W końcu jako rodzice także musimy oswoić się z nową sytuacją. Jeśli cały dzień mamy się zamartwiać, może warto porozmawiać z szefem o ile to możliwe o jakimś okresie pracy zdalnej. Innym czasami wykorzystywanym przez rodziców sposobem jest zainstalowanie kamerki z aplikacją, która umożliwia podgląd na to jak dziecko czuje się w domu. Jeszcze inni rodzice wykorzystują w tym celu Skypa. Pamiętajmy także o tym, że to że jako dziecko zostawaliśmy w domu w wieku 8 lat nie oznacza, że nasze dziecko będzie w tym samym wieku na to gotowe. Niektórym dzieciom zajmuje to więcej czasu…
od 7 lat |
|
0,0% |
od 8 lat |
|
0,0% |
od 9 lat |
|
100,0% |
od 10-11 lat |
|
0,0% |
od 12-13 lat |
|
0,0% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.